Strona główna
Internetowej
Gazety Katolików

 

Hucpa w Łodzi

 

Czytam w Internecie:

5 sierpnia na pasażu Schillera w Łodzi stoczono pierwszą w Polsce poduszkową bitwę w obronie krzyża. Był to happening zorganizowany przez kilku łodzian. Do udziału w akcji zachęcano poprzez facebooka. Zgłosiło się tam 108 osób, tymczasem na poduszki biło się około 10.

Jakoś ta wiadomość mi umknęła, prawdopodobnie dlatego, że całą uwagę skupiam na Obronie Krzyża Smoleńskiego. A w tym czasie w Łodzi była drobna próbka tego, na ile można sobie pozwolić w wyśmiewaniu Krzyża. Przyglądano się temu jak zareagują ludzie, co na takie świętokradztwo powie Kościół, jak zachowa się policja. No i przyglądano się.

Oto co tam się działo o co mówiono:

Krzyż nie jest już symbolem religijnym, stał się symbolem fanatyzmu - wykrzykiwał Janusz Hermut, jeden z inicjatorów akcji. - Krzyż stał się symbolem tego, że mniejszość może narzucać swoje zdanie większości, zakrywając się symbolami religijnymi i dorabiając do tego swoją ideologię - ocenia.

Chodziło o to aby pokazać cały idiotyzm tej sytuacji z krzyżem - mówi Łukasz Żabecki, uczestnik happeningu. - Nie chodzi o to by ten happening coś zmienił. Od tego jest policja, straż miejska. My chcieliśmy tylko zademonstrować swoje poglądy, a nie coś zmieniać - tłumaczy.

A co na to przechodnie? Oczywiście młodzi (wykształceni, z miast) śmiali się do rozpuku. Widać to na filmikach i zdjęciach. Jednak znalazł się ktoś sprawiedliwy:

Poduszkowej bitwie w obronie krzyża z oburzeniem przyglądała się pani Janina Turk, emerytka. Twierdzi, że ten happening to świętokradztwo. - Dlaczego policja stoi i nic nie robi? Ci ludzie powinni zostać wysłani na leczenie do Tworek - ocenia zdenerwowana.

Otóż to – policja się przygląda i nic nie robi. Kościół się przygląda i nic nie mówi. Władza się przygląda i na to zezwala.

To była drobna próbka w Lodzi. W Warszawie mieliśmy większą hucpę. Co jeszcze nas czeka przy milczącej zgodzie władz państwowych, bezczynności policji i milczeniu Kościoła?

Wydawałoby się, że nie może być już nic gorszego. Ale na pewno będą jeszcze inne „występy”. Czas bezbożników wrócił nieubłagalnie!

 

Maria Kominek OPs

13.08.2010

PS. Można zobaczyć migawki z happeningu na: http://www.mmpoznan.pl/singleVideo/160